„Pierwszym krokiem w każdej zmianie jest przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie. Jak bowiem możemy je zmieniać, jeśli w ogóle nie czujemy się za nie odpowiedzialni?”

Irvin Yalom

 

Iwo Tarkowski Psycholog Psychoterapia

Nazywam się Iwo Tarkowski. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą, psychologiem i superwizorem w trakcie szkolenia. Prowadzę terapię indywidualną oraz superwizję. Mam doświadczenie w pracy terapeutycznej z osobami dorosłymi oraz młodzieżą. Nurtem psychoterapeutycznym, w którym odbyłem szkolenie, terapię własną, a także, w którym wciąż się rozwijam jest Gestalt. Ponadto na sposób mojej pracy, a także podejście do klienta duży wpływ miały dwie postacie – Irvin Yalom, oraz Antoni Kępiński, reprezentujący podejścia egzystencjalne oraz humanistyczne.

Psychoterapia jest dla mnie wspólną podróżą, lubię używać metafory drogi. Jest to spotkanie dwóch osób, na różnych etapach życia, w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami i przejściami. Ty określasz cel naszej podróży. Towarzyszę Ci w tej drodze przez pewien czas, krótszy czy dłuższy, w zależności od tego skąd zmierzasz i dokąd chciałbyś dojść. Czasami jest tak, że cel jest nieznany, a jednak masz mocną chęć wyruszenia w drogę. Wtedy wspólnie będziemy szukali odpowiedzi na pytanie „Dokąd?”.

Podczas tej drogi jestem po to, żeby Cię wspierać w tym czego potrzebujesz, a niekiedy konfrontować z tym, co utrudnia Ci pójście dalej. W drodze tej najważniejsze są dla mnie relacja pomiędzy Tobą i mną, a także szacunek dla Ciebie, Twoich przeżyć i Twojego własnego tempa. Podczas tej podróży będziesz miał możliwość uświadomienia sobie swoich potrzeb oraz szukania innych sposobów wyrażania siebie. Przyglądnięcia się temu co zarazem już Ci nie pasuje, a wciąż trzyma w miejscu czy blokuje przed pójściem dalej. Będziesz miał też możliwość zmiany i właśnie w tej zmianie jestem gotów Ci towarzyszyć.

Doświadczenie zawodowe zdobywałem pracując we własnym gabinecie, a także w Poradni leczenia uzależnień w Świebodzicach, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, Zakładzie karnym we Wrocławiu oraz w trakcie pracy na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Jeleniej Górze, gdzie prowadziłem grupę terapeutyczną. Współpracowałem także z ośrodkiem MONAR dla dzieci i młodzieży we Wrocławiu, a w ramach współpracy z Fundacją „Czarodziejska Góra” pracowałem z osobami wykluczonymi społecznie – uzależnionymi oraz ze spektrum autyzmu.

Współprowadziłem także liczne kursy, obozy i szkolenia górskie, narciarskie, wspinaczkowe oraz z zakresu ratownictwa w trudnym terenie. Góry i aktywność sportowa to obok psychoterapii moja życiowa pasja. Przez kilka lat aktywnie działałem w Grupie Karkonoskiej GOPR. Mam za sobą również zupełnie inny etap życia – byłem prawnikiem, a także prowadziłem przez kilka lat własną firmę i fundację. Doświadczenia te pomagają mi niekiedy lepiej zrozumieć świat moich klientów.

Ukończyłem 4 letnie kompleksowe szkolenie w zakresie psychoterapii Gestalt w Instytucie Gestalt w Krakowie posiadającym akredytację EAP (European Associaton for Psychotherapy) i należącym do PTPG (Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt) oraz PFP (Polskiej Federacji Psychoterapii). W latach 2018-2021 szkoliłem się także w Turin School of Psychopathology/IpsiG we Włoszech. Wcześniej ukończyłem prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, a także psychologię na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS we Wrocławiu. Obecnie jestem w trakcie szkolenia w Szkole Superwizorów Gestalt we Wrocławiu prowadzonej przez Instytut Gestalt Studia z Czech oraz włoski IpsiG (Wykładowcy: Jan Roubal, Gianni Francesetti, Michele Gecele, Stana Dudova).

Pracuję zgodnie ze standardami zawartymi w Kodeksie Etycznym  EAGT (European Association for Gestalt Therapy), a także Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt, w którym uzyskałem Certyfikat Psychoterapeuty zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Jestem członkiem obydwu tych organizacji. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji w Polsce i za granicą.